Bambu och rotting, huvudgavel med hög stolpe. Höjd 233 (78) cm, bredd 125 cm.
Slitage, skador.
Ingenjör Hjalmar Olson, verksam vid Gustavsberg från 1929, fabrikschef 1937-69.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank - Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, se sänggaveln avbildad i sovrummet i Hjalmar Olsons gäststuga, inrett 1935, sid 185.