Konturerad kvadratisk tennbricka, vardera hörnet med graverad paradisfågel i relief, stämplad med änglamärket B8. Brickan 40 x 40 cm. Benställning i bonad björk med svängda ben. Höjd 46,5 cm.
Slitage, sannolikt senare benställning.
Firma Svenskt Tenn, katalog 1929, jfr nr 1060, med ett annat underrede.