Delvis förgylld. Godronnerad fot, vågband och graverade initialer. H 15.
Fotring med skador och lagningar. Del av fotringen bortklippt för att skapa kärleksgåva som brukligt i äldre tider. Undertill graverat ägarnummer och initialer. Sannolikt invändigt omförgylld.