Vinröd botten med stora polykroma arabeskslingor, palmetter, blommor, molnband och medaljong. Mörkblå huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.
Ställvis något slitage, smärre fläckar, liten obetydlig skada mitt på mitten. Långsidorna med trampveck och smärre skador, något skadade kortsidor.
Möjligen Täbris.
Köpt i Teheran på 1930-talet
Inköpt i Teheran på 1930-talet.