Svartpatinerad gips. Gustav III. Höjd 76 cm.
Nagg, slitage.
Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, sid. 76, nr 84, Sergel utförde originalgipsbysten 1779 som kungen samma år skänkte som julklapp till sin gemål. Därefter har avgjutningar gjorts.