Onyx, förgylld och försilvrad brons, och emalj. Oval form. Flankerande putti. Figurmedaljonger och bladdekor. Signerad på sidan av figurmedaljong "Eug. CORNU PARIS". Längd 61, höjd 41 cm.
Försilvring sliten.
Inköpt av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) till dennes omfattande samlingar av konst och antikviteter i det franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.
Auktionens jardinière avbildad i Johan Edvard Franckes hem, Norrlandsgatan 1, Stockholm.