Mère Morot
Signerad Karin Bergöö och daterad 1882. Akvarell 37 x 26 cm.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "De drogo till Paris. Nordiska konstnärinnor på 1880-talet", 16 sep - 6 nov 1988, kat.nr 13.
Bo Lindwall, "Konstnärskolonin i Grèz", 1993, avbildad helsida i färg, sid 25 (under titeln "Pumporna").