Förgylld. Ryggen märkt med brännstämpel FA 1766 under krona, samt med bläck "F:A.". Höjd 83, bredd 46 cm.
Senare glas, ljusarmar saknas, dekorskador och lagningar.
Prins Fredrik Adolf (1750-1803), bror till Gustav III.