Förgylld och bronserad. I ramen infällt spegelglas. Dekor av granatäpplen, blad, blommor och ymnighetshorn. Höjd 154, bredd 60 cm.
Dekorkompletteringar, lagningar, ramglas med sprickor.
Nystrandska samlingen. Därefter Grosshandlaren Hilmer Åberg, Bukowskis auktion 1928, nr 267, katalognr 160.