Bronserat. Skiva av svartspräcklig marmor s.k. portor. Dekor av pastellage. Fyrsidiga kannelerade ben. Marmorerad fotplatta. Märkt "No 1". Längd 86,5, bredd 39, höjd 81 cm.
Skiva med skada, smärre dekorskador.
Märkt med blyerts på insidan "Grevesmuhl" (far och son Carl Adolph och Adolph Fredrik Grevesmühl, möbelhandlare i Stockholm under 1700-talets andra hälft).