489
202192

DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707 - 883 EUR
752 - 940 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Fanerat med mahogny, delvis bronserat. Skiva med uppfällbara klaffar. I sargen låda. Pelarformad fot. Tassfötter. Längd 119,5 cm, bredd 68,5 cm, höjd 75 cm.

Lådans draghandtag saknas.

Proveniens

Krigsrådet Carl Henric Röslein, chef för Älvdalens Porfyrverk från 1820.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?