Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit carraramarmor. Tre lådor, varav den översta med tre små lådor. Signerad med kallstämpel i liten mittlåda "ASL". Längd 88, bredd 48, höjd 84 cm.
Ställvis skador, delar av bakstycke löst, fåtal små lister saknas.