Fanerad med amarant, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutmönster. Ej signerad. L 118, b 57,5, h 85. Nyckel finns.
Två mindre mässingslister saknas, ställvis fanerskador, skivan med kantskador.