Porträtt av Johannes Steiman i en ålder av 33 år, midjebild
Signerad med monogram HB. Daterad 1547 på ramen. Med inskription på ramen: "Virtute Duce. Eö AEtatis hic 33.Anno.;1574.Ite Fortuna.Ionnes Steiman". Med den avbildades vapen. Pannå 63 x 47,5 cm i sin samtida ram.