305
202108

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

Interiör med italiensk kvinna som spinner

Signerad Lundgren, Roma. Duk 36,5 x 47 cm. Samtida bronserad ram.

Proveniens

Löjtnant V Edman, utlottad till honom i Konstföreningen, Stockholm, 1849.

Konstföreningen, Stockholm, "Förteckning öfver de konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 22 dec 1849", kat nr 20.
Konstakademien, Stockholm, "Förteckning på Kongl. Akademiens för de fria konsterna exposition år 1850", kat nr 97.
Konstakademien, Stockholm, "Förteckning på oljemålningar mm af Egron Lundgren", 10 april 1876, kat nr 24.

Karl Asplund, "Egron Lundgren", 1914, bilaga A, sid 158 under år 1849, bilaga B, sid 159, under år 1849.
Emil Hultmark, "Kungl. Akademiens för de fria konsternas utställningar 1794-1887", 1935, sid 187.