"Magdalena Wallvijk" (1673-1755)
Signerad J David Swartz och daterad Fecit A 1718. (överförd från originalduken). Uppfodrad duk 75 x 62 cm. A tergo "Magdalena Wallwijk Atatis 45".
Tidigare i friherre H Rehbinders samlingar, Djursholm
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 904.
Magdalena Wallvijk föddes 1673 i Falun och gifte sig 1696 med dåvarande professorn i Åbo, biskop i Linköping Torsten Rudén. Hennes man adlades 1719 Rudenschöld.