"Dansen"
Signerad N. Möllerberg och numrerad N:o I (?). Motivet utfört cirka 1944. Gjutarstämplar Herman Bergman fud. Guldpatinerad brons. Höjd 37,5 cm.
Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 158-160, jfr avbildning av motivet, halvsidor sid 156, 157 samt 158.