Vårafton
Monogramsignerad NK och daterad -96. Pannå 49 x 60 cm.
Tidigare i advokat H. Rubens samlingar.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 167.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1896, sid 247 som nr 269.