Bestående av kaffekanna med lock, tekanna med lock, gräddkanna med lock, sockerskål med lock, två tazzor, 11 koppar med fat, 12 assietter. Målad polykrom och förgylld dekor av blommor. Kaffekannans höjd 20,5 cm.
Ett fotringsnagg, två koppar med slitage på förgyllningen. (29 delar)
The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.