Förgylld mässing, horn. På locket sulfid profilporträtt av Alexander I (rysk kejsare 1801-25) märkt "Andrieu F". Med inventarienr "XXI-161 40". Diam 6 cm.
Slitage.
The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.
Porträttet sannolikt efter Bertrand Andrieus (1761-1822) medalj från 1814.