1263
197286

BORDSLYSTRAR, ett par, förgylld brons, vit marmor och glas. Ryssland, 1700/1800-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 470 - 5 360 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27

För två ljus. Flaskformat skaft. Obelisk med krönande plym. H 78.

Marmorbaser med nagg. En bas troligen senare. Glasskaft med irisering. Kompletterade prismor samt prismor med nagg. Förgyllning med delvis slitage. Prismor saknas. Omarbetade och kompletterade.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?