1242
181475

TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj II:s period, daterad 1911.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 070 - 8 830 EUR
7 520 - 9 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor föreställade en elegant ung man. Diameter 24,5 cm.

Förgyllningen ngt nött.

Proveniens

Depicting according to inscription on reverse 'the Prince of Nogai Tatars'.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?