Vid Colosseum
Signerad Eugen. A tergo signerad Eugen och daterad Rom 1922. Pannå 31,5 x 34,5 cm.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Prins Eugen. Målningar, akvareller, teckningar", 10 jan - 8 feb 1925, kat nr 204.