Kontrollör D. M. 1750-1758. Förgylld. Samtida men ej tillhörande lock. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med ciselerad dekor av rocailler. Gjutet skaft i form av stående mansfigur, upptill och nedtill med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Krönt av ryska dubbelörnen. Höjd 30 cm, vikt 288 g.
Locket med bristning.