97
186472

ISAMU NOGUCHI Soffbord "IM-50", Herman Miller, 1970-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ebenholtslackerad benställning, organiskt oregelbundet formad bordsskiva av glas vilande på gummidämpningar. Etikettmärkt Herman Miller. 125 x 90 cm, höjd 40 cm.

Slitage.

Tilläggslista

Höjd 40 cm; height 40 cm.

Modellen formgiven år 1947.