"Stilleben"
Signerad Jens Fänge och daterad 2004 a tergo. Duk 130 x 160 cm.
Schaper Sundberg Gallery, Stockholm
Galleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup, 2007.
I Jens Fänges pastelliga bildvärld finns det plats för tiffanylampor, jugendobjekt, vridna perspektiv, humor och skruvade dandys. Stämningen är naivistiskt gladlynt och inrymmer surrealistiska möten mellan de många objekten i hans moderna stillebenmåleri. Rosa är Fänges "lilla svarta" och nyanserna många. Han nyttjar gärna aprikos, gräddvitt och oändligt med blekrosa färg. Själv hävdar konstnären att han "varken har ett analytiskt eller symboliskt förhållningssätt till färg". Att färgskalan var intuitiv och att den snarare hittade honom än tvärtom. I dag är den ett signum för Fänge, som bara blivit tydligare sedan den eftertraktade konstnären lämnade Valands konsthögskola 1994.