"Pergola", 2005
Signerad Dana Sederowsky och daterad 2005 och numrerad 1/5 a tergo. C-print monterad på aluminium 70 x 120 cm.
Ur serien "Capri, Villa San Michele".
2004 fick Sederowsky chansen att tillbringa en månad i Villa San Michele, på Capri, genom Hasselbladsstiftelsens stipendium. Vistelsen resulterade i bildsviten "Capri, Villa San Michele". Bilderna behandlar de existentiella frågorna som Dr Munthe hade som livselexir rörande skönheten, kärleken och livet.