Benvitt knutet isbjörns- och isbergsmotiv i relief mot benvit- och brunmelerad slätvävd botten. Baksidan med påsydd etikett: G VI A U. No 157.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, något skadade fransar, många saknas.