Skogsgrön omönstrad botten. Gul bård med bruna rankor.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida med stor reva och smärre skador.
Disponent Johan Danielsson, Borgmästargatan 11, Stockholm. J. Danielsson var administrativ chef för Åhlén & Åkerlund.