Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1417 | GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
1418 | SERVIS, 15 delar, porslin. Berlin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
1419 | URNOR med LOCK, ett par, porslin. Berlin omkring 1900. | Återrop |
1420 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal. | Återrop |
1421 | TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788. | Återrop |
1422 | SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785. | Återrop |
1423 | VINKYLARE, två delar, mjukt porslin. Frankrike, Rue Thiroux, 1700-talets slut. | Återrop |
1424 | EQUELLE med LOCK och FAT, mjukt porslin. Frankrike, "Sèvres", 1800-tal. | 7 000 SEK |
1425 | TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe. | Återrop |
1426 | TÊTE-À-TÊTE, sex delar, porslin. Frankrike, "Sèvres" och målarsignatur M för Nicolas Marie Moirot (1830-1848). | 32 000 SEK |
1427 | SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut. | 18 000 SEK |
1428 | FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal. | Återrop |
1429 | TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
1430 | KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
1431 | FAT, två stycken, vapenporslin.
Paris, märkta P.L. Dagoty à Paris, 1800-talets första hälft. | 6 500 SEK |
1432 | URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike. | 15 500 SEK |
1433 | VASER, ett par, porslin. Frankrike/Tyskland, Empire. | 3 400 SEK |
1434 | VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire. | 5 600 SEK |
1435 | KANDELABER för två ljus, brännförgylld brons och biskivporslin. Frankrike, Porcelain de Paris, ca 1910. | Återrop |
1436 | URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal. | 190 000 SEK |
1437 | PRAKTURNA, porslin. Wien, sent 1800-tal. | 42 000 SEK |
1438 | ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 17 500 SEK |
1439 | GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal. | 6 000 SEK |
1440 | FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | Återrop |
1441 | FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 3 000 SEK |
1442 | ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 12 000 SEK |
1443 | KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal. | 11 000 SEK |
1444 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal. | 4 800 SEK |
1445 | SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal. | Återrop |
1446 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 21 000 SEK |
1447 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, fem stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk. | 17 000 SEK |
1448 | SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal. | 20 000 SEK |
1449 | CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal. | 7 500 SEK |
1450 | DESSERTTALLRIKAR, 14 stycken och TAZZOR, ett par, porslin. Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark omkring 1900. | Återrop |
1451 | KANDELABRAR, ett par, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1900. | Återrop |
1452 | SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr). | 4 600 SEK |
1453 | SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin. | 2 600 SEK |
1454 | KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279). | 10 000 SEK |
1455 | SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368). | Återrop |
1456 | VAS, stengods. Song-stil. | 6 400 SEK |
1457 | SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao). | Återrop |
1458 | SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279). | 6 200 SEK |
1459 | SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin. | 3 400 SEK |
1460 | FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | 10 500 SEK |
1461 | SKÅL, keramik. Ming dynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
1462 | SKÅL, keramik. Korea, 13/1400-tal. | 3 500 SEK |
1463 | SKÅL, keramik. Korea, Koryo (918-1392). | 3 000 SEK |
1464 | URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1465 | VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613). | 8 000 SEK |
1466 | VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644). | 8 000 SEK |
1467 | TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal. | 5 000 SEK |
1468 | VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
1469 | ALTARGARNITYR, fem delar, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1470 | FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1471 | TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal. | 9 000 SEK |
1472 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal. | 35 000 SEK |
1473 | VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal. | 17 000 SEK |
1474 | RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1475 | VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal. | 8 000 SEK |
1476 | TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1477 | SKULPTURFRAGMENT, sten. Troligen Ghandara. | 12 000 SEK |
1478 | KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal. | 10 000 SEK |
1479 | BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644). | 86 000 SEK |
1480 | VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1481 | FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal. | Återrop |
1482 | GUDOM, förgylld och bemålad metall. Qing dynastin, Sinotibetansk, 17/1800-tal. | 50 000 SEK |
1483 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke. | 58 000 SEK |
1484 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal. | 4 000 SEK |
1485 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal. | Återrop |
1486 | BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal. | 38 000 SEK |
1487 | BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal. | 20 000 SEK |
1488 | RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 3 000 SEK |
1489 | TSUBAS, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868). | 4 000 SEK |
1490 | Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868). | Återrop |
1491 | FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644). | 26 000 SEK |
1492 | VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 62 000 SEK |
1493 | POTTA med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1494 | BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, ca 1800. | 3 500 SEK |
1495 | SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912). | 3 200 SEK |
1496 | VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
1497 | FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal. | 16 000 SEK |
1498 | HÄST, lackerat, förgyllt trä. Qing dynastin, 16/1700-tal. | 17 000 SEK |
1499 | FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal. | 15 000 SEK |
1500 | BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1501 | ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
1502 | ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912). | 8 500 SEK |
1503 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 420 000 SEK |
1504 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 250 000 SEK |
1505 | SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal. | 200 000 SEK |
1506 | OPIUMPIPA med ASK, trä, ben, pärlemor och metall. Japan, omkring 1900. | 8 500 SEK |
1507 | SKULPTUR, trä. Ming dynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
1508 | GUANYINHUVUD, bemålat trä, Yuan/Ming-stil, möjligen Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1509 | BORD, trä. Qing dynastin (1644-1912). | 160 000 SEK |
1510 | PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 13 000 SEK |
1511 | SCROLLSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | Återrop |
1512 | PENSELSTÄLL, trä. Kina, troligen tidigt 1900-tal. Bär signatur. | 9 000 SEK |
1513 | SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912). | 26 000 SEK |
1514 | FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti. | 2 400 SEK |
1515 | PENSELBAD, jade. Qing dynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
1516 | LYCKOSTAV, jade. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 23 000 SEK |