Nr. | Föremål | Klubbat pris |
305 | Antonio Canal (Canaletto) Hans efterföljd, Motiv från Venedig. | 45 000 SEK |
306 | Abraham Storck Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän. | 14 000 SEK |
307 | Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Skepp förliser utanför stormig kust. | Återrop |
308 | Sjöslag. | 28 000 SEK |
309 | Pietro Fabris Hans krets, Vy från Napoli. | Återrop |
310 | Adam Pynacker Hans krets, Dramatiskt landskap med rastande figurer. | 40 000 SEK |
311 | Bartolomeo Pedon Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap vid byggnad. | Återrop |
312 | Marco Ricci Hans krets, Pastoralt landskap med figurer och boskap. | Återrop |
313 | Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten. | Återrop |
314 | Tomaso Salini Hans efterföljd, Räv i hönsgården. | 240 000 SEK |
315 | Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia. | Återrop |
316 | Skyddsängeln. | 35 000 SEK |
317 | Palatsinteriör med figurer. | 11 000 SEK |
318 | Judith med Holofernes huvud. | 8 500 SEK |
319 | Pieter Neffs, Katedralsinteriör med figurer. | Återrop |
320 | Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget. | Återrop |
321 | Jan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer. | Återrop |
322 | Bygata med marknadsscen. | 20 000 SEK |
323 | Salvator Rosa Hans efterföljd, Landskap med figurer och annalkande oväder. | Återrop |
324 | Johannes Jacob Hartmann Hans krets, Landskap med ridande jaktsällskap. | 56 000 SEK |
325 | Pierre Nicolas Huillot Hans krets, Stilleben med blommor, kanna och Herkulesskulptur. | 30 000 SEK |
326 | HOLLÄNDSK KONSTNÄR 1700-TAL Stilleben med druvor och melon | 15 000 SEK |
327 | Giuseppe Lavagna Hans efterföljd, Stilleben med druvor, plommon och granatäpple. | 26 000 SEK |
328 | Stilleben med frukter. | 25 000 SEK |
329 | Stilleben med blommor och insekter. | 38 000 SEK |
330 | Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel. | 280 000 SEK |
331 | Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791). | 80 000 SEK |
332 | Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad. | Återrop |
333 | Mans- och kvinnoporträtt. | 46 000 SEK |
334 | Theodor van Thulden Tillskriven, Kvinna med pärlhalsband. | Återrop |
335 | Matthias Withoos, Skogsstilleben med plantor, blommor, fjäril och skogsmus. | 80 000 SEK |
336 | Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto". | 39 000 SEK |
337 | Parklandskap med ryttare vid fontän. | Återrop |
338 | Blindbock/Figurer i parklandskap. | 11 500 SEK |
339 | Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken. | Återrop |
340 | Allegori över kärleken. | 65 000 SEK |
341 | Agostino Beltrano Tillskriven, Biskop med kräkla. | Återrop |
342 | Paolo Veronese Hans efterföljd, Amor. | Återrop |
343 | Jungfru Maria med Jesusbarnet och Johannes Döparen. | 40 000 SEK |
344 | Antoine Coypel Efter, Kurtis. | 6 500 SEK |
345 | Kurtis. | 30 000 SEK |
346 | Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei". | 90 000 SEK |
347 | Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare. | 185 000 SEK |
348 | Christian Bernhard Rode Hans krets, Darius framför Alexander den Store. | 80 000 SEK |
349 | Pieter Casteels III Tillskriven, Alexander den Store möter perserkonungen Darius. | 23 000 SEK |
350 | Ädel dam med jakthund. | Återrop |
351 | Gottfried Kneller Hans krets, Mansporträtt möjligen föreställande "John Churchill Duke of Marlborough". | Återrop |
352 | Mary Beale Tillskriven, "Charles Paulet 1st Duke of Bolton" (ca 1625-1699). | Återrop |
353 | Porträtt av ämbetsman. | Återrop |
354 | Jean Michel Picart Tillskrivna, Blomsterstilleben. | 40 000 SEK |
355 | Mattei de Pitocchi Ghidoni Hans efterföljd, Landskap med herdepar och boskap. | Återrop |
356 | August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj. | Återrop |
357 | Johannes Lingelbach Hans efterföljd, Orientaliska köpmän och elegant sällskap i sydländsk hamn. | Återrop |
358 | Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par. | 18 000 SEK |
359 | Godfried ( Godefridus) Schalken Hans art, Flicka med ljus samt pojke med glödfat. | 14 000 SEK |
360 | Gerrit Claesz. Bleker (Blecker) Tillskriven, Vidsträckt landskap med ryttare och tiggare. | 64 000 SEK |
361 | Italiserande landskap med antik figurscen. | Återrop |
362 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal. | Återrop |
363 | Mansporträtt en grisaille. | Återrop |
364 | Abraham Janssens Hans efterföljd, Sta Helena. | Återrop |
365 | Thalia, komediens beskyddare. | 10 000 SEK |
366 | Nicolas de Largilliere Hans krets, Porträtt av dam med knähund och notblad. | 42 000 SEK |
367 | Porträtt av yngling med vit sjal. | 15 000 SEK |
368 | Andreas Markò, Italienskt landskap med herdefamilj. | Återrop |
369 | Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo. | 40 000 SEK |
370 | August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken. | Återrop |
371 | DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign. | Återrop |
372 | Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse. | 22 000 SEK |
373 | Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet. | 80 000 SEK |
374 | Edward Pritchett Tillskrivna, Motiv från Venedig. | 70 000 SEK |
375 | Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav. | Återrop |
376 | Henry Loos, "Barranca". | Återrop |
377 | Alexander Johann Dallinger von Dalling Tillskriven, Flodlandskap med rastande häst och ryttare. | Återrop |
378 | Thomas Luny Hans krets, Skutor på redden. | 13 000 SEK |
379 | Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar. | Återrop |
380 | Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen. | Återrop |
383 | Elias Martin, Pastoralt landskap med badande herdinnor. | 33 000 SEK |
384 | Isak Kjölström, Trädgård. | Återrop |
385 | Axel Fredrik Cederholm, Landskap med figurstaffage. | 10 000 SEK |
386 | Elias Martin, Förslag till kartusch. | Återrop |
387 | Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen. | Återrop |
388 | Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen. | 3 000 SEK |
389 | Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurkomposition med man i hästdragen vagn. | 1 000 SEK |
390 | Jonas Forsslund Tillskriven, Antika figurer i toga. | 2 000 SEK |
391 | Carl August Ehrensvärd Tillskriven, Antik figurscen. | 3 000 SEK |
392 | Jonas Åkerström, Komposition med sfinx. | 6 000 SEK |
393 | Elias Martin, Figurstudier. | Återrop |
395 | Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården. | 14 000 SEK |
396 | Martin Rudolf Heland Tillskriven, ”Inträngandet i den förtrollade skogen” , Karusell på Drottningholm 1785. | 22 000 SEK |
397 | Carl Petter Hilleström, Utsikt över Brunnsviken i Hagaparken i höjd med Gustaf III:s paviljong med Ekotemplet och Amor och Psykestemplet. | 20 000 SEK |
397A | Magnus von Wright, Rödhake (Erithacus rubécula). | 17 000 SEK |
398 | Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage. | 3 000 SEK |
399 | Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant. | 1 500 SEK |
400 | Louis Belanger Tillskriven, Bergs- och flodlandskap med fortifikation, fästningstorn, bro och staffage. | 6 000 SEK |
401 | Fritz von Dardel, Humoristisk scen. | 2 500 SEK |
402 | Fritz von Dardel, "Bal masqué en Fevrier 1847". | 5 200 SEK |
403 | Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden. | 3 000 SEK |
404 | Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs. | Återrop |
405 | ELIAS MARTIN Landskap med figurer, boskap och röda stugor | 8 000 SEK |
406 | Domenico Rosetti Hans art, St Petrus. | Återrop |