Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
993. SPEGEL. Sengustaviansk.
993. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1736. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1736. FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
117. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
117. Helmer Osslund, Träd mot tågande skyar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1042. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1042. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
15. John Bauer, "Sagoprins tittande in i den nedgående solen".
15. John Bauer, "Sagoprins tittande in i den nedgående solen".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1479. BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644).
1479. BUDDHA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
3. Erik Tryggelin, "Valborgsmässoafton, Stockholm".
3. Erik Tryggelin, "Valborgsmässoafton, Stockholm".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1632. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1632. BÅLSKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. George William Horlor Tillskriven, "Highland Sheep".
203. George William Horlor Tillskriven, "Highland Sheep".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Antoine Louis Barye, "Taureau".
180. Antoine Louis Barye, "Taureau".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
176. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
176. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
317. Palatsinteriör med figurer.
317. Palatsinteriör med figurer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
91. Johan Ericson, Motiv från Kärringön.
91. Johan Ericson, Motiv från Kärringön.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
64. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
64. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
432. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The raising of Lazarus: Large plate".
432. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The raising of Lazarus: Large plate".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1202. ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.
1202. ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1092. URNA. Louis XVI.
1092. URNA. Louis XVI.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
251. Oskar I, Hund på rödklädd stol.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1621. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1621. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
1205. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 211 x 135 cm.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
1204. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 239 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
122. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid sjön Runn, Dalarne".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
313. Jan Dirksz Both Efter, Utanför stadsporten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
358. Pieter-Jacobs Codde Hans krets, Interiör med elegant par.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
168. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
461. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
461. KAFFEKANNA, Johan Malmstedt, Göteborg 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. Henry Garland, Vilande hundar.
204. Henry Garland, Vilande hundar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
175. Carl Milles, Europahuvud.
175. Carl Milles, Europahuvud.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1612. KOPP med FAT, vapenporslin.
Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. Julia Beck, Kvinna vid kvarnfall.
131. Julia Beck, Kvinna vid kvarnfall.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Olof Södermark, "Marianne Kantzow" (1813-1842 gift von Wright).
246. Olof Södermark, "Marianne Kantzow" (1813-1842 gift von Wright).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
924. SOFFA. Gustaviansk.
924. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
22. Helmer Osslund, "Afton i Harnäs".
22. Helmer Osslund, "Afton i Harnäs".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
367. Porträtt av yngling med vit sjal.
367. Porträtt av yngling med vit sjal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Erik Abrahamsson, Vy från Östra station.
6. Erik Abrahamsson, Vy från Östra station.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK