Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
99. Jacob Hägg, Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.
99. Jacob Hägg, Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1223. ANTIK TURKISK. 498 x 394,5 cm.
1223. ANTIK TURKISK. 498 x 394,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 SEK
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
34. Julia Beck, Franskt kustlandskap med segelbåtar.
34. Julia Beck, Franskt kustlandskap med segelbåtar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
140. Carl Skånberg, Landskap med väderkvarn.
140. Carl Skånberg, Landskap med väderkvarn.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
144. Ivar Arosenius, "En hemlighet".
144. Ivar Arosenius, "En hemlighet".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1025. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.
1025. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. Helmer Osslund, Landskap Ångermanland.
116. Helmer Osslund, Landskap Ångermanland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1076. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1076. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. Axel Sjöberg, "Sjöfågel i havsbandet".
113. Axel Sjöberg, "Sjöfågel i havsbandet".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
275. Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan.
275. Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
120. Anton Genberg, Vintermotiv från Jämtlandsfjällen.
120. Anton Genberg, Vintermotiv från Jämtlandsfjällen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. John Bauer, "Herr Fabian".
14. John Bauer, "Herr Fabian".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
961. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
961. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
112. Bruno Liljefors, Trutar.
112. Bruno Liljefors, Trutar.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
278. Spes (Ultima Dea).
278. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
61. Johan Krouthén, Stuga vid vatten.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
1269. IKON, icke identifierad mästare JD, Jaroslav 1845. Kristus.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
932. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1311. BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
93. Johan Ericson, Sommarmotiv från Marstrand.
 
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
883. SKRIVBORD MED UPPSATS, s.k. Partners desk. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
1316. KARAFF med PROPP samt GLAS. Kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-tal.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1094. KARAFFSTÄLL, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
1292. CIGARETTETUI, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
104. Helmer Masolle, "Frukost i det gröna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
1249. RYSK SKOLA. Olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
1122. VÄGGFÄLT, 14 delar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1293. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
322. Bygata med marknadsscen.
322. Bygata med marknadsscen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
103. Helmer Masolle, "Kyrkvägen".
103. Helmer Masolle, "Kyrkvägen".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
8. Helmer Osslund, Flodlandskap från Rhen.
8. Helmer Osslund, Flodlandskap från Rhen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
90. Johan Ericson, Parken i Marstrand.
90. Johan Ericson, Parken i Marstrand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
315. Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia.
315. Pietro Bardolino Tillskriven, Sta Lucia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
949. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
931. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
927. BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
886. HÖRNVITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
887. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
345. Kurtis.
345. Kurtis.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
80. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap".
80. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
948. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
948. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
88. August Hagborg, Fiskarflickor, Bretagne.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
861. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
328. Stilleben med frukter.
328. Stilleben med frukter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
1228. ANTIK TÄBRIS. 388,5 x 293 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
1227. ANTIK TÄBRIS. 549 x 391 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
1229. OLD TÄBRIS. 351,5 x 252 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
1258. "Kejsar Alexander II" (1818-1881.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
1124. SAILOR VALENTINE. Sjömansarbete, Västindien, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
1030. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
940. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
372. Eugenio Lucas Velasquez Tillskriven, Helbrägdagörelse.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1101. BYST. 1500/1600-tal.
1101. BYST. 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?