Fanerat med valnöt. I sargen låda. Benkryss. Etikettmärkt i lådan "Kongl. Hof Schatullmakaren Johan Pett. Berg". Längd 59, bredd 40,5, höjd 74,5 cm. Nyckel medföljer.
Smärre fanerskador, fanerlagningar.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, jämför avbildat identiskt bord i valnöt sid. 57.