"Tjur och ko vid Snärjebäcken", Knapegård
Signerad och daterad med dedikation: "Till vännen Did v. Essen af farbror N. Kreuger 1887". Duk 45 x 75 cm.
Tidigare i Herr Didrik von Essens samlingar, Påskallavik (i gåva direkt från konstnären).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1887 som kat nr 131, sid 232.