Brunmelerad botten med polykroma sk lesghistjärnor, stiliserade blommor, djur, träd och S. Huvudbård med växtornament.
Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar, lagningar, skador, hål. Skadade sidor.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid 374-379.