Polykrom "mille fleurs"-dekor. Benvit botten fylld med blommor och stor medaljong med byggnader, vattendrag och tätt blommönster. Benvit huvudbård med blommande träd och grenar.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig. Sidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida saknar några knutrader.