Polykromt rutmönstrad botten med holbeinmedaljonger. Tre smala bårder med stiliserade blommor och S.
Delad och ihopsatt. Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Ställvis slitage, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre skador.
Jämför Zipper, Kurt & Fritzsche, Claudia: Oriental Rugs, Volume 4 Turkish, München 1989/1995, färgplansch 22.