Boett av guld, 18k. Vitemaljerad urtavla märkt "Lepaute" (urmakardynasti i Paris från 1740-talet t.o.m. 1800-talets början, med verkstad i Luxembourgpalatset vid Louvren). Urverk märkt "Lepaute No 428 au Luxembourgs". Boetten med otydliga stämplar. Diam 4,5 cm.
Boett av 18k guld.