Grönlackerat och bronserat med dekor av hus vid flodlandskap. Krön med snidad mussla. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Med datumvisare. Urverket märkt No 109. Höjd 233 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.
Visarna med skador och lagningar, lös del medföljer, urtavlan med smärre färgbortfall.