Tenn. Kolonnskaft på rund klockad fot. Dekor av kannelyrer och pärlstav. Bladornerade ljushållare. Höjd 23,5 cm.
Bucklor, mindre lagningar och bristningar, en skadad ljusmanschett. (2)