Förgylld och patinerad brons. Rund sockel. Svängda bladhölstrade ljusarmar. Uppfällbar skärm i form av solfjäder i mörkgrönt tyg. Dekor av blommor, lyra och krönande bi. Höjd 24 cm.
Solfjädern med skador, foten med liten buckla.