LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.
Förgylld mässingsstomme behängd med prismor i form av löv, margueriter och obelisker. Glasad mittstam. Avslutande päronformat klot. Höjd 93, diam 61 cm.
Något nedslipade obelisker, smärre kompletteringar och skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in