1010
132525

LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 540 - 5 450 EUR
4 830 - 5 800 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Förgylld mässingsstomme behängd med prismor i form av löv, margueriter och obelisker. Glasad mittstam. Avslutande päronformat klot. Höjd 93, diam 61 cm.

Något nedslipade obelisker, smärre kompletteringar och skador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

882. Julia Beck, Motiv från Carolles, Frankrike.
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK