Sargen med en asymmetiskt placerad låda med mässingsknopp, kälade ben. Brännmärkt CAA. Märkt Bodafors SMF. Djup 70, höjd 73, längd 150 cm.
Smärre skador och slitage.
Carl-Axel Acking, det egna hemmet.