"Hélène"
Signerad RM och daterad 11 IX (september) -56 a tergo. Duk 100 x 80 cm.
Teto Ahrenbergs samling.
Teto Ahrenbergs samling.
Galerie Konstruktiv Tendens, Stockholm.
Biennale Internationale d'Arte di Venezia, 1960, kat nr 678.
Jan Würtz Frandsen, "Richard Mortensen - Afklaringens år 1940-1958", avbildad helsida färg sid 779, kat nr 787
Dedikation "À Helène Ahrenberg".