"Landskap med Bohus fästning"
Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.
Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.
Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,