Fajans, vitglaserad reliefdekor av stilleben med sked mot svart oglaserad fond. Signerat E-101 153/200 och stämplat MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. Längd 32,5 cm.
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Alain Ramié, "Picasso, Catalogue de lóevre céramique édité 1947-1971", Galerie Madoura 1988, modellen avbildad sid 91, nr 165.
Modellen utförd i 200 exemplar.