Fajans, målad dekor av kvinnofigurer i svart, grönt och brunt mot beigerosa fond. Signerad EDITION PICASSO 77/175 MADOURA R152 och stämplad MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Höjd 34,5 cm.
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Alain Ramié, "Picasso, Catalogue de lóevre céramique édité 1947-1971", Galerie Madoura 1988, modellen avbildad sid 41, nr 50.
Modellen utförd i 175 exemplar.