Porslin, delvis genombruten dekor i relief av klematis i underglasyrfärgerna grönt och violett. Signerad Rörstrand KL i grönt, ristat 12986 WL samt stämplad 35 (dekorerad av Karl Lindström, modellerad av Waldemar Lindström). Höjd 25,5 cm.
Obetydliga nagg och glasyrsprickor.