Nr. | Föremål | Klubbat pris |
786 | BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko. | 135 000 SEK |
787 | BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko. | 78 000 SEK |
788 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 140 000 SEK |
789 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 46 000 SEK |
790 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko. | 33 000 SEK |
791 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
792 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 44 000 SEK |
793 | BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko. | 23 000 SEK |
794 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
795 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 200 000 SEK |
796 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad. Gustaviansk. | 76 000 SEK |
797 | BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk. | 130 000 SEK |
798 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk. | 44 000 SEK |
799 | SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk. | 39 000 SEK |
800 | Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt. | 1 500 000 SEK |
801 | SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 26 000 SEK |
802 | MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency. | 195 000 SEK |
803 | MATBORD. England, ca 1830. Regency. | 50 000 SEK |
804 | STENBORD. Skåne, daterat 1843. | 80 000 SEK |
805 | STENBORD. Skåne, daterat 1869. | 165 000 SEK |
806 | BIBLIOTEKSBORD, av Johan Fredric Ditzinger (mästare i Stockholm 1825-38). Karl Johan. | Återrop |
807 | DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
808 | SYBORD. Sengustavianskt. | 10 500 SEK |
809 | SYBORD. Sengustavianskt. | 22 000 SEK |
810 | TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko. | Återrop |
811 | BRICKBORD. Sengustavianskt. | 28 000 SEK |
812 | BORD. Gustavianskt. | 29 000 SEK |
813 | TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal. | Återrop |
814 | FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (mästare i Köping 1818-1843). | 8 800 SEK |
815 | FÄLLBORD, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830). | 7 500 SEK |
816 | FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820. | 14 000 SEK |
817 | SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
818 | SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
819 | SPELBORD. Gustavianskt. | Återrop |
820 | SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete. | 20 000 SEK |
821 | SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800. | 8 000 SEK |
822 | BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar. | 32 000 SEK |
823 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
824 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete. | 66 000 SEK |
825 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art. | 48 000 SEK |
826 | KONSOLBORD. Sengustavianskt. | 33 000 SEK |
827 | KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut. | 35 000 SEK |
828 | SOFFA. | 44 000 SEK |
829 | SÄNG. Gustaviansk. | 26 000 SEK |
830 | SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk. | 20 000 SEK |
831 | SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk. | 36 000 SEK |
832 | SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete. | 44 000 SEK |
833 | SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 12 500 SEK |
834 | SOFFA. Danmark, 1700-talets slut. | Återrop |
835 | SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk. | 110 000 SEK |
836 | MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut. | 160 000 SEK |
837 | BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | Återrop |
838 | BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut. | 130 000 SEK |
839 | BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal. | 48 000 SEK |
840 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 230 000 SEK |
841 | KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 62 000 SEK |
842 | KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 32 000 SEK |
843 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
844 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
845 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 14 000 SEK |
846 | KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV. | Återrop |
847 | KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition. | 29 000 SEK |
848 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 38 000 SEK |
849 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770 - 1800). Gustavianska. | 34 000 SEK |
850 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 36 000 SEK |
851 | KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten. | Återrop |
852 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 12 500 SEK |
853 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 52 000 SEK |
854 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 35 000 SEK |
855 | KARMSTOLAR, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska. | 33 000 SEK |
856 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 23 000 SEK |
857 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 40 000 SEK |
858 | STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 13 500 SEK |
859 | KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut. | 29 000 SEK |
860 | KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
861 | KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
862 | KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
863 | KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut. | Återrop |
864 | KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800. | Återrop |
865 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 66 000 SEK |
866 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska. | 66 000 SEK |
867 | KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska. | 110 000 SEK |
868 | KARMSTOLAR, ett par, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 52 000 SEK |
869 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska. | 46 000 SEK |
870 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten. | 40 000 SEK |
872 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten. | 39 000 SEK |
873 | KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk. | 38 000 SEK |
874 | KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska. | 24 000 SEK |
875 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten. | 62 000 SEK |
876 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Sengustavianska. | 40 000 SEK |
880 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal. | Återrop |
881 | STOLAR, åtta stycken snarlika. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
882 | STOLAR, åtta stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
883 | STOLAR, fyra stycken. Rokoko. | Återrop |
884 | STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska. | 16 500 SEK |
885 | STOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-94). Gustavianska. | 8 500 SEK |
886 | STOLAR, ett par. Gustavianska. | 10 000 SEK |
887 | STOLAR, fyra stycken, av Melchior Lundberg d.
ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 31 000 SEK |
888 | STOLAR, tolv stycken snarlika. Gustavianska. | 220 000 SEK |
889 | STOLAR, ett par, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustavianska. | 16 000 SEK |